ATV04A240J-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATV04A240J-HF |
Description | TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 38.9V Clamp 10.28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATV04A240J-HF Models |
Category | Power - Peak Pulse 400W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.28A |