CDBB5100-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDBB5100-HF |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 5A Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CDBB5100-HF Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 300pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package DO-214AA (SMB) |
Current - Average Rectified (Io) 5A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 5 A | Base Product Number |