CDBC5200-HF
DigiKey Part Number
641-1731-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1731-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1731-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBC5200-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 5A Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
CDBC5200-HF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
380pF @ 4V, 1MHz
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 5 A