CPDFR12V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
25V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 1005/SOD-323F
CPDFR12V
DigiKey Part Number
CPDFR12V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDFR12V
Description
TVS DIODE 12VWM 25V 1005/SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
25W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V