AC-14-04202
AC-14-04202
AC-14-04202
DigiKey Part Number
4771-AC-14-04202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC-14-04202
Description
EXT PWR DRD 5-15P/15R 14AWG 2'
Customer Reference
Detailed Description
2.00' (609.6mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
CompuCablePlusUSA
Shielding
Unshielded
Packaging
Retail Package
Length
2.00' (609.6mm)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P
Color
Black
2nd Connector
NEMA 5-15R
Voltage Rating
125V
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
15A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C