DCT-15HMMA-KIT
DCT-15HMMA-KIT
DCT-15HMMA-KIT
DigiKey Part Number
4771-DCT-15HMMA-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCT-15HMMA-KIT
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Primary Material
Metal
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Rows
3
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Wire Gauge
22 AWG