AFK227M25F24T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AFK227M25F24T-F |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Impedance 160 mOhms |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100kHz | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |