AFK687M63R44T-F
DigiKey Part Number
338-2221-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2221-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2221-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK687M63R44T-F
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V SMD
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AFK687M63R44T-F Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.268 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
80 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.827" W (19.00mm x 21.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C