CD15ED820GO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 286
Datasheet
In Stock: 0
JustRadios - Capacitors and Resistors
In Stock: 200
82 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CD15ED820GO3
DigiKey Part Number
CD15ED820GO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15ED820GO3
Description
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
82 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)