CD15FD121FO3F
DigiKey Part Number
338-2662-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15FD121FO3F
Description
CAP MICA 120PF 1% 500V RADIAL
Detailed Description
120 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
120 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.370" (9.40mm)