DSF205Q3R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
2 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 160mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
DSF205Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF205Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF205Q3R0
Description
CAPACITOR 2F -10%, +30% 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
2 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 1kHz