HZA157M035F24T-F
DigiKey Part Number
HZA157M035F24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
HZA157M035F24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
HZA157M035F24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZA157M035F24T-F
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 35V SMD
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HZA157M035F24T-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C