SUS32405BP
DigiKey Part Number
1776-2768-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUS32405BP
Description
DC DC CONVERTER 5V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 600mA 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
600mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.94" L x 0.59" W x 0.26" H (24.0mm x 15.1mm x 6.5mm)