CM15-2025 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Coto Technology
In Stock: 88,023
Datasheet
Molded Body Reed Switch SPST-NO 15 ~ 20AT Operate Range 10VA 500mA (AC/DC) 200 V Surface Mount
CM15-2025
DigiKey Part Number
420-1044-2-ND - Tape & Reel (TR)
420-1044-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM15-2025
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Rated
10VA
Manufacturer
Coto Technology
Operate Time
0.5 ms
Series
Release Time
0.2 ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Type
Molded Body Reed
Length - Overall
0.800" (20.32mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.640" L x 0.150" W x 0.106" H (16.25mm x 3.80mm x 2.70mm)
Operate Range
15 ~ 20AT
Height Above Board
0.115" (2.92mm)
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
200 V
Capacitance
0.3 pF
Voltage - Switching DC
200 V
Current - Carry
1.5A (AC/DC)