CT10-2540-G1
DigiKey Part Number
306-1126-2-ND - Tape & Reel (TR)
306-1126-1-ND - Cut Tape (CT)
306-1126-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT10-2540-G1
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Molded Body Reed Switch SPST-NO 25 ~ 40AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 140 V Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT10-2540-G1 Models
Category
Voltage - Switching DC
200 V
Manufacturer
Coto Technology
Power - Rated
10W
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Length - Overall
0.640" (16.26mm)
Type
Molded Body Reed
Size - Body
0.458" L x 0.095" W x 0.115" H (11.63mm x 2.41mm x 2.92mm)
Circuit
SPST-NO
Height Above Board
0.115" (2.92mm)
Operate Range
25 ~ 40AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Current - Carry
500mA (DC)
Voltage - Switching AC
140 V