CR5210-10
DigiKey Part Number
582-1059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5210-10
Description
CURRENT SENSOR MAGNETIC/CL 10A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Magnetic Modulator, Closed Loop Unidirectional Module
Category
Frequency
DC
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Response Time
250ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
40mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C