CR9580-20
DigiKey Part Number
582-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR9580-20
Description
CURRENT SENSOR XFMR 20A
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads
Category
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V
Mfr
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Series
Accuracy
±0.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Package / Case
Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads