402F20022ILT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
20 MHz ±20ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
402F20022ILT
DigiKey Part Number
402F20022ILT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
402F20022ILT
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
402F20022ILT Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
20 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)