405C35B16M00000
DigiKey Part Number
110-405C35B16M00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
110-405C35B16M00000CT-ND - Cut Tape (CT)
110-405C35B16M00000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
405C35B16M00000
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 13PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 13pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
405C35B16M00000 Models
Category
Load Capacitance
13pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)