MUN12AD03-SE
DigiKey Part Number
2037-MUN12AD03-SETR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-MUN12AD03-SECT-ND - Cut Tape (CT)
2037-MUN12AD03-SEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUN12AD03-SE
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5.5V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5V 3A 4.5V - 17V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-LQFN Exposed Pad, Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.12" L x 0.11" W x 0.06" H (3.0mm x 2.8mm x 1.5mm)
Voltage - Input (Max)
17V
Supplier Device Package
8-QFN (3x2.8)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A