MUN12AD03-SECM
DigiKey Part Number
2037-MUN12AD03-SECMTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-MUN12AD03-SECMCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-MUN12AD03-SECMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUN12AD03-SECM
Description
POL 3A 12VIN DC-DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 5.5V 3A 4.5V - 17V Input
Category
Power (Watts)
17 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
9-PowerLDFN Module
Voltage - Input (Max)
17V
Size / Dimension
0.12" L x 0.11" W x 0.06" H (3.0mm x 2.8mm x 1.5mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
9-DFN (3x2.8)
Current - Output (Max)
3A