DSOS-0416-24D
DSOS-0416-24D
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSOS-0416-24D
DigiKey Part Number
1144-1401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOS-0416-24D
Description
SOLENOID PUSH INTERMITTENT 24V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Push) Type 0.060" (1.52mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.060" (1.52mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
3.6 W
Series
DC Resistance (DCR)
160Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.622" L x 0.304" W x 0.393" H (15.80mm x 7.72mm x 9.98mm)
Technology
Electromechanical
Diameter - Shaft
0.165" (4.19mm)
Type
Open Frame (Push)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Intermittent
Weight
0.013 lb (5.9 g)
Voltage - Rated
24VDC