EFB1724VHG-T500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 45
Datasheet
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 184
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 302.3 CFM (8.46m³/min) 2 Wire Leads
Delta Fans IP55 and IP56 Fans and Blowers | Digi-Key Daily
EFB1724VHG-T500
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
EFB1724VHG-T500
DigiKey Part Number
603-1205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFB1724VHG-T500
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Detailed Description
EDA/CAD Models
EFB1724VHG-T500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
23.28 W
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
0.970A
Air Flow
302.3 CFM (8.46m³/min)
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Static Pressure
0.937 in H2O (233.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C