MDS-250APB12 AA
DigiKey Part Number
1145-1191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-250APB12 AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90.5%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Output
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output 1
12.5 A