PMT-15V35W2BA
DigiKey Part Number
1145-PMT-15V35W2BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-15V35W2BA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 36W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.14" H (99.0mm x 82.0mm x 28.9mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Current - Output 1
2.4 A