PMT-24V50W2BA
DigiKey Part Number
1145-PMT-24V50W2BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-24V50W2BA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 53W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
88.3%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.14" H (99.0mm x 82.0mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV
Current - Output 1
2.2 A