XBP24-AUI-001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 17,006
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24-AUI-001
DigiKey Part Number
XBP24-AUI-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24-AUI-001
Description
RF TXRX MOD 802.15.4U.FL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
XBP24-AUI-001 Models
Category
Sensitivity
-100dBm
Mfr
Serial Interfaces
UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
55mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
215mA
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C