XBP24-AWI-080 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 4,662
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Wire Antenna Through Hole
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24-AWI-080
DigiKey Part Number
602-1481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24-AWI-080
Description
RF TXRX MODWIRE ANTENNA TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-100dBm
Mfr
Serial Interfaces
UART
Series
Antenna Type
Integrated, Wire Antenna
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
55mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
215mA
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C