XBP24CAUIT-001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 16,996
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Flying Eye Relies on Digi XBee for Drone Connectivity and Safety
Digi XBee Tools
XBP24CAUIT-001
DigiKey Part Number
602-1897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CAUIT-001
Description
RF TXRX MOD 802.15.4U.FL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
XBP24CAUIT-001 Models
Category
Sensitivity
-101dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Tray
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
120mA
Frequency
2.4GHz
Mounting Type
Through Hole
Data Rate
1Mbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C