AP2114HA-2.5TRG1
DigiKey Part Number
AP2114HA-2.5TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2114HA-2.5TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2114HA-2.5TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2114HA-2.5TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A