AP7340D-285FS4-7 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 31,400
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA X2-DFN1010-4
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
LDO's | Datasheet Preview
AP7340D-285FS4-7
DigiKey Part Number
AP7340D-285FS4-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7340D-285FS4-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7340D-285FS4-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7340D-285FS4-7
Description
IC REG LINEAR 2.85V X2-DFN10104
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP7340D-285FS4-7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V