AP7343D-105W5-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7343D-105W5-7 |
Description | IC REG LINEAR 1.05V 300MA SOT-25 |
Manufacturer Standard Lead Time | 36 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 60 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.25V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V | Supplier Device Package SOT-25 |
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 300mA | Base Product Number |