AP7384-50SA-7
DigiKey Part Number
31-AP7384-50SA-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7384-50SA-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7384-50SA-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7384-50SA-7
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Supply (Max)
25 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
40V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V