BAS70LPQ-7B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Diode 70 V 70mA Surface Mount X1-DFN1006-2
BAS70LPQ-7B
DigiKey Part Number
31-BAS70LPQ-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70LPQ-7B
Description
SCHOTTKY DIODE X1-DFN1006-2 T&R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 70 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
1pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
960 mV @ 15 mA
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C