BZT52C13-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 13 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C13-7
DigiKey Part Number
BZT52C13-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C13-7
Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C13-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms