D33V0S1U2LP1608-7
DigiKey Part Number
31-D33V0S1U2LP1608-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D33V0S1U2LP1608-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D33V0S1U2LP1608-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D33V0S1U2LP1608-7
Description
TVS DIODE 33VWM 55VC U-DFN1608-2
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55V Clamp 19A Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN1608-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19A
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
156pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
2-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55V