DDZX12CQ-7
DigiKey Part Number
31-DDZX12CQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX12CQ-7
Description
DIODE ZENER 12.05V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12.05 V 300 mW ±2.53% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2.53%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
12 Ohms