DMN13H750S-7
DigiKey Part Number
DMN13H750S-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN13H750S-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN13H750S-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN13H750S-7
Description
MOSFET N-CH 130V 1A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 130 V 1A (Ta) 770mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
231 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
770mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
130 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 2A, 10V