DMN15H310SE-13
DigiKey Part Number
DMN15H310SE-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN15H310SE-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN15H310SE-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN15H310SE-13
Description
MOSFET N-CH 150V 2A/7.1A SOT223
Detailed Description
N-Channel 150 V 2A (Ta), 7.1A (Tc) 1.9W (Ta) Surface Mount SOT-223-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.7 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
405 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.9W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
310mOhm @ 1.5A, 10V