DMP2004TK-7
DigiKey Part Number
DMP2004TKDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP2004TKDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP2004TKDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2004TK-7
Description
MOSFET P-CH 20V 430MA SOT523
Detailed Description
P-Channel 20 V 430mA (Ta) 150mW (Ta) Surface Mount SOT-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP2004TK-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
175 pF @ 16 V
Power Dissipation (Max)
150mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
SOT-523
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1Ohm @ 430mA, 4.5V