DMTH6002LPS-13
DigiKey Part Number
DMTH6002LPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH6002LPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH6002LPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6002LPS-13
Description
MOSFET N-CH 60V 100A PWRDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 167W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMTH6002LPS-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6555 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
167W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type K)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 50A, 10V