DMTH6005LK3-13
DigiKey Part Number
DMTH6005LK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH6005LK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH6005LK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6005LK3-13
Description
MOSFET N-CH 60V 90A DPAK
Detailed Description
N-Channel 60 V 90A (Tc) 2.1W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47.1 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2962 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.6mOhm @ 50A, 10V