DSC10065 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 58
Datasheet
Diode 650 V 10A Through Hole TO220AC (Type WX)
DSC10065
DigiKey Part Number
31-DSC10065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC10065
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
400pF @ 100mV, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO220AC (Type WX)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)