ZHCS500QTA
DigiKey Part Number
31-ZHCS500QTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZHCS500QTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZHCS500QTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS500QTA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount SOT-23-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
10 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 25V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 500 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
125°C