ZVP3306FTA
DigiKey Part Number
ZVP3306FTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZVP3306FCT-ND - Cut Tape (CT)
ZVP3306FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZVP3306FTA
Description
MOSFET P-CH 60V 90MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 90mA (Ta) 330mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZVP3306FTA Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
50 pF @ 18 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
330mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14Ohm @ 200mA, 10V