ZXT11N15DFTA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2,373
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 15,088
Datasheet
Similar
onsemi
Bipolar (BJT) Transistor NPN 15 V 3 A 145MHz 625 mW Surface Mount SOT-23-3
ZXT11N15DFTA
DigiKey Part Number
31-ZXT11N15DFTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXT11N15DFTA
Description
TRANS NPN 15V 3A SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 200mA, 2V
Mfr
Power - Max
625 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
145MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
15 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 150mA, 3A