ZXTN19100CGTA
DigiKey Part Number
ZXTN19100CGTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTN19100CGCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTN19100CGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTN19100CGTA
Description
TRANS NPN 100V 5.5A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 5.5 A 150MHz 3 W Surface Mount SOT-223-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
3 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
150MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
5.5 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
430mV @ 550mA, 5.5A