BZT52C4V7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 410
Datasheet
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 4.7 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
BZT52B5V1-AQ
BZT52C4V7
DigiKey Part Number
4878-BZT52C4V7TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZT52C4V7CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52C4V7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C4V7
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C4V7 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW