BZT52C5V1
DigiKey Part Number
5245-BZT52C5V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Packaging
Strip
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW