BZW04-256
DigiKey Part Number
4878-BZW04-256TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-256
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
414V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
EDA/CAD Models
BZW04-256 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V